راه هایی برای داشتن دندان سفید تر

white-teeth.jpg

راه هایی برای داشتن دندان سفید تر

ظاهر زرد و زشت دندان ها ممکن است حس خوب لبخند زدن را از افراد سلب کند. اجتناب از برخی چیزها و استفاده از مواد خاصی به شما کمک می کند دندان سفید تر داشته باشید. با افزایش سن استفاده از یکسری خوراکی ها و نوشیدنی ها رنگ دندان شما را تغییر می دهد. راه هایی وجود دارد که بتوانید با آن ها سفیدی دندان خود را بازیابی کنید. در اینجا پیشنهاداتی برای شما داریم:

 

خمیر دندان سفید کننده دست ساز

لکه های سطحی دندان اغلب با استفاده از خمیر دندان مناسب از بین می روند و دندان سفید تر می شود. ماده ی اصلی این خمیر دندان ها سفید کننده ای ملایم همراه با ماده ای ساینده است. سما می توانید از ترکیب جوش شیرین و روغن نارگیل را امتحان کنید.

برخی از ادعا ها حاکی از آن است که ترکیب جوش شیرین با آبلیمو به سفید کردن دندان ها کمک می کند. اما مراقب باشید زمان زیادی روی دندان ها باقی نمانند چون ممکن است به مینای دندان آسیب بزنند. مواد غذایی مثل سیب، گلابی و هویج نیز برای فظ سفیدی دندان ها مفیدند. توت فرنگی نیز به علت ویتامین سی بالا خاصیت اسیدی خفیفی داشته و پاک کننده ی تیرگی است. آدامس های بدون قند به علت تحریک بزاق برای شستشوی دندان و خنثی سازی اسید غذا ها تاثیر دارند.

 

کیت های سفید کننده دندان

کیت های خانگی برای سفید کردن دندان نیز وجود دارند که ماده اصلی ان ها کاربامید پر اکساید یا هیدروژن پر اکساید است. این مواد شیمیایی رنگ های سطحی و گاهی عمیق را از بین می برند. استفاده از مواد هر کیت بستگی به دستورالعمل آن دارد. معمولا مواد به صورت ژلی هستند که باید 45 دقیقه روی تمام دندان ها بمانند.

 

نوار های سفید کننده

نوار های سفید کننده حدود 5 % هیدروژن پر اکساید دارند. که روی نواری از جنس پلی اتیلن آغشته شده است. این نوارها چند دقیقه در روز به مدت یک هفته روی دندان قرار داده می شوند.

 

خمیر دندان سفید کننده

خمیر دندان های سفید کنننده موادی دارند که لکه های دندانی را پاک می کند. اما، خمیر دندان های معمولی حاوی مواد سفید کننده نیستند و اثری بر لکه ها نمی گذارند.

 

سفید کننده های دندان پس از درمان های دندان پزشکی

اگر انواع درمان های دندانپزشکی از قبیل پر کردن، کاشت دندان و … را انجام داده اید. در استفاده از سفید کننده های دندانی دقت کنید. سفید کننده ها روی دندان طبیعی اثر می گذارند و بر دندان کاشته شده یا پر شده اثری ندارند. به همین دلیل با سفید کردن بیش از حد دندان ها سبب می شوند مواد مصنوعی دندانی به رنگ متفاوتی به نظر برسند.

 

جلوگیری از تغییر رنگ و ایجاد لکه روی دندان ها

مینای دندان لایه سفید و پوشش دندان هاست که با افزایش سن دچار سایش می شود. لایه زیرین دندانی عاج است که رنگ زرد تری دارد. بنابر این با افزایش سن، خوردن و نوشیدن غذاهای رنگی ممکن است اثر رنگ به عاج برسد و دندان را زرد نشان دهد. خوردن و نوشیدن مواد غذایی غیر رنگی و استفاده منظم و به موقع از سفید کننده ها کمک می کند تاثیر رنگ ها کم تر شود. البته استفاده بیش از اندازه از سفید کننده ها به مینای دندان آسیب زده و باعث می شود دندان ها آبی یا خاکستری به نظر برسند.

 

برای داشتن دندان سفید تر سیگار نکشید

یکی از متداولترین و البته بدترین تغییر رنگ دهندگان دندان ها، دخانیات است. رگه های قهوه ای و لک همراه با زردی به علت سیگار کشیدن و یا جویدن دخانیات روی می دهد. محصولات توتون و تنباکو خطر ابتلا به بسیاری از سرطان ها از جمله سرطان دهان را افزایش داده، بوی بد دهان و بیماری های لثه نیز ایجاد می کنند.

 

نوشیدنی هایی که رنگ دندان را تغییر می دهند

نوشابه های رنگی به خصوص نوشابه سیاه، چای و بسیاری از آبمیوه های مصنوعی بر تغییر رنگ و از بین بردن سفیدی دندان اثر دارند. سعی کنید تا جای ممکن نوشیدنی های بدون رنگ بنوشید یا از نی استفاده کنید تا نوشیدنی های رنگی با دندان شما تماس پیدا نکند.

نکته ی دیگر اینکه پس از نوشیدن نوشابه ها . آب میوه های رنگی و یا حتی آبمیوه های طبیعی مثل آب آلبالو دندان های خود را بشویید تا زمان ماندگاری ماده رنگ دهنده روی دندان ها کمتر شود و سفیدی آن ها را از بین نبرد.

نوشیدنی های اسیدی مثل لیمونا می تواند سلامت مینای دندان را به خطر بیندازد. جرعه جرعه نوشیدن نوشیدنی هایی که قند بالایی دارند نیز در آسیب زدن به دندان ها بی تأثیر نیست.

 

خوارکی هایی که رنگ سفید دندان را از بین می برند

گاهی مواد غذایی طبیعی و میوه ها نیز به دندان ها رنگ می دهند برای مثال تمشک، زغال اخته و مویز می توانند رنگ دندان های شما را تغییر دهد. سعی کنید پس خوردن غذا ها و میوه ها حتما دندان های خود را با آب بشویید. البته مسواک زدن درست پس از اتمام غذا کار صحیحی نیست و فرسایش ایجاد می کند.

 

داروهایی که لکه ی دندانی ایجاد می کنند

ترکیباتی غیر نوشیدنی ها و خوراکی ها وجود دارند که به رنگ سفید دندان صدمه می زنند. از جمله دهان شویه کلر هگزیدین یا ستیل پیریدینیوم کلراید، تتراسیکلین، داروهای حاوی آهن، فلوراید بیش از حد، برخی از آنتی هیستامین ها و داروهای روانی و داروهای فشار خون بالا.

مسواک زدن روزانه، نخ دندان کشیدن، شستشوی دندان ها با آب پس از خوردن و نوشیدن و مراجعه سالیانه به پزشک از ضروریات داشتن دندان سفید تر و سالم تر برای شماست.

منبع: راه هایی برای داشتن دندان سفید تر

/ 0 نظر / 142 بازدید